English     العربیه

 

 

 

اخبار ویژه

گروه مهندسی شیمی

مهندسی شیمی در موسسه آموزش عالی جامی

 انجمن مهندسین شیمی آمریكا مهندسی شیمی را به صورت زیر تعریف كرده است: مهندسی شیمی عبارتست از كاربرد اصول علوم فیزیكی همراه با مبانی اقتصادی و روابط انسانی در زمینه هایی كه مستقیماّ به فرآیندها و دستگاههای لازمه مربوط می باشند و در آنها ماده به منظور تغییر در حالت، تركیب یا مقدار انرژی تحت عمل قرار داده شود.

 بنابراین، مهندسی شیمی را می توان تلفیقی از علوم گوناگون مانند ریاضی، شیمی و فیزیك دانست كه با در نظر گرفتن فاكتورهای اقتصادی، تولید صنعتی یك فرآورده از طریق فرآیند های شیمیایی و فیزیكی در مقیاس زیاد را طراحی و رهبری می كند و دانشجویان این رشته نیازی به حفظ فرمول‌های ریز و درشت و كار در آزمایشگاه‌های شیمی ندارند.

 یک دانشجوی مهندسی شیمی در درجه اول باید در دروس ریاضی قوی باشد و دو درس فیزیک و شیمی در مراحل بعدی قرار دارد. فردی که رشته مهندسی شیمی را انتخاب می­کند باید در ریاضیات و فیزیک قوی باشد. البته در این رشته، درس شیمی نیز اهمیت دارد اما ریاضیات و فیزیک از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 همانطور که می­دانیم صنایع شیمیایی کشور ما بسیار بکر و دست­نخوره است و ما تاکنون از امکاناتمان بخوبی بهره­برداری نکرده­ایم برای مثال بسیاری از فرآورده­های شیمیایی مثل مواد اولیه دارویی، بهداشتی و آرایشی را که تولیدشان نیز نسبتا راحت است از خارج از کشور وارد می­کنیم و یا در خیلی از کاتالیزورهای صنعت نفت جا برای فعالیت افراد خلاق و نواوری که کوشا و فعال باشند، وجود دارد. پرواضح است که برای رسیدن به جایگاه درخور کشور در صنایع شیمیایی، نیاز به تربیت دانشجویان و محققین علاقه­مند می­باشد. موسسه آموزش عالی جامی با داشتن اساتید باتجربه و مجرب در مقاطع کاردانی صنایع شیمیایی، کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی صنایع شیمیایی، مهندسی شیمی و کارشناسی ارشد مهندسی شیمی به تربیت دانشجویان متخصص می­نماید. سطح بالای علمی اساتید مهندسی شیمی این موسسه که از اعضای هیئت علمی دانشگاه های صنعتی اصفهان، اصفهان و مالک اشتر می­باشند، سبب گردیده که موسسه آموزش عالی جامی جزء محدود موسسات غیرانتفاعی کشور باشد که مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد باشد.

 علاوه بر پذیرش دانشجو در مقاطع مذکور، این موسسه مفتخر به برگزاری همایش های " همایش ملی فناوری نانو از تدوری تا کاربرد " و "همایش ملی کاربردهای شیمی در فناوری های نوین" به صورت سالانه می­باشد که ارسال هر ساله بیش از 500 مقاله علمی به هر یک از این همایش­ها، نشان از میزان اعتبار این همایش­ها در مجامع علمی دارد. لازم به ذکر است که مقالات برتر این همایش ها در مجلات معتبر داخلی و بین المللی منتشر می­شوند.

 سیاست های موسسه آموزش عالی جامی پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در آینده ای نه چندان دور می­باشد که با داشتن اساتیدی باتجربه و انتشار ده ها مقاله از این اساتید در مجلات معتبر بین المللی، رسیدن به این مهم را ممکن خواهد نمود.

 معرفی گرایشهای رشته مهندسی شیمی

 

گرایشهای دائر در گروه  مهندسی شیمی عبارتند از


کارشناسی ارشد مهندسی شیمی – طراحی فرآیند

 کارشناسی ارشد مهندسی شیمی- فرایندهای جداسازی

 کارشناسی ارشد مهندسی شیمی- صنایع پتروشیمی

 کارشناسی ارشد مهندسی شیمی- پیشرفته

 کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

کارشناسی پیوسته مهندسی شیمی

کارشناسی پیوسته شیمی کاربردی 

کارشناسی ناپیوسته مهندسي تکنولوژي صنايع شيميايي

كارداني صنايع شيميايي

 

 

اخبار و اطلاعیه ها

مجلات و خبرنامه موسسه

 

در باره موسسه                                                معرفی ویدئویی موسسه                  افتخارات

 

امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی                             گالری عکس